25 – 26.09.2015 r. - XII Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach

Jesteś tu: » Strona startowa » 25 – 26.09.2015 r. - XII Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach

25 – 26.09.2015 r. - XII Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach

Uczniowie szkoły w Pakoszówce w składzie: Gabrysia Adamiak, Emilka Rodzinka i Jakub Piecuch reprezentowali naszą społeczność szkolną na XII Sesji Szkół im. Ignacego Łukasiewicza, która odbyła się w Gorlicach. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Elżbieta Dobosz.
W dniach 25-26 września 2015 roku spotkaliśmy się z przedstawicielami 28 szkół z całej Polski. Uczniowie szkół podstawowych przyjechali z: Bóbrki, Ropienki, Węglówki, Garek, Krosna Odrzańskiego, Humnisk, Brzeska, Drwini, Kobylanki, Krygu, Czarnej k. Ustrzyk Dolnych, Padwi Narodowej, Łążka Ordynackiego, Wołomina i Chorkówki i my z Pakoszówki, a gimnazjaliści z: Cieszacina Wielkiego, Jasła, Gniewina, Czechowic-Dziedzic i ze Strachociny. Były też szkoły ponadgimnazjalne z: Bydgoszczy, Płocka, Krosna, Sanoka, Nowej Sarzyny i gospodarze sesji z Gorlic.

Symbolicznym znakiem rozpoczęcia Sesji było zapalenie lampy naftowej. Wysłuchaliśmy przemówień organizatorów i obejrzeliśmy scenki z życia Łukasiewicza przygotowane przez uczniów gorlickiej szkoły. Wysłuchaliśmy też wykładu p. Iwony Dymarczyk, pracownika Muzeum Farmacji z Krakowa na temat „Ignacy Łukasiewicz aptekarz i twórca przemysłu naftowego”.
W dalszej części dnia mierzyliśmy się z rówieśnikami w konkursie wiedzy o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza, a po obiedzie pojechaliśmy do Biecza, gdzie był dla nas zarezerwowany nocleg. Wieczorem wróciliśmy do szkoły w Gorlicach gdzie trwały obrady opiekunów XII Sesji, a dla uczniów zorganizowano naukę tańców i dyskotekę.
Kolejnego dnia organizatorzy przewidzieli dla nas wiele atrakcji. Podzieleni na 4 grupy zwiedzaliśmy miejsca związane z Ignacym Łukasiewiczem i przemysłem naftowym. Nasza grupa zwiedziła renesansowy kasztel w Szymbarku, Muzeum PTTK w Gorlicach i Skansen” Magdalena”. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przy ławeczce – pomniku Patrona oraz zobaczyliśmy miejsce, gdzie zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.
O godzinie 1500 w auli szkoły nastąpiło uroczyste zakończenie Sesji. Był to czas na podsumowania i plany na przyszłość. Wszyscy oczekiwali także na ogłoszenie wyników konkurs. Z rąk Sekretarza generalnego SITPNiG dra inż. Stanisława Szafrana odebraliśmy certyfikat udziału w XII Sesji oraz wyróżnienie w konkursie wiedzy.
Mimo deszczowej aury humory cały czas nam dopisywały, a z Sesji przywieźliśmy wiele wspomnień, które zapadną w naszej pamięci na długo.
Rada Szkół im. Ignacego Łukasiewicza podjęła decyzję, że kolejna XIII Sesja w 2017 roku odbędzie się w Płocku.

Opracowanie: szkolnastrona.pl