10.09.2015 r. - Uroczystości patriotyczne w Bykowcach

Jesteś tu: » Strona startowa » 10.09.2015 r. - Uroczystości patriotyczne w Bykowcach

10.09.2015 r. - Uroczystości patriotyczne w Bykowcach

Ppor. rez. Marian Zeremba urodził się 23 stycznia 1910 r. w Stryju. W dniu 21 czerwca 1939 r. uzyskał tytuł inżyniera leśnictwa na Wydziale Rolno­Lasowym Politechniki Lwowskiej. W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany. Po wybuchu II wojny światowej podczas, kampanii wrześniowej 1939 południową Polskę przed Niemcami broniły oddziały armii „Karpaty”. W jej skład wchodził między innymi 6 Pułk Strzelców Podhalańskich z Sambora (wchodzący w skład 3 Brygady Górskiej). Podporucznik rezerwy Marian Zaremba jako dowódca tylnej straży kompanii karabinów maszynowych miał za zadanie opóźnianie natarcia wroga.

10 września doszło do starcia polskich żołnierzy z jednostkami zwiadowczymi niemieckiego Wermahtu.Po obu stronach padli zabici, wielu odniosło rany. Ppor. Zaremba rozkazał pozostałym prxzy życiu żołniersaom wycofać sie, a sam kontynuował nierówną walkę. Ranny dostał się do niewoli, gdzie będąc jeńcem został zastrzelony. Jego grób oraz pięciu poległych żołnierzy znajduje się na cmentarzu w Bykowcach.

Aby uczcić pamięć Bohaterów Września 1939 r. nasi uczniowie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia. Dla wszystkich zebranych była to lekcja patriotyzmu i historii. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Jakub Piecuch, Aleksandra Marczak i Anna Wroniak pod opieką wychowawcy Jana Dżonia.