24.04.2017 r. - Obchody Dnia Ziemi

Jesteś tu: » Strona startowa » 24.04.2017 r. - Obchody Dnia Ziemi

24.04.2017 r. - Obchody Dnia Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy na całym świecie 22 kwietnia. Imprezy promujące zachowania proekologiczne przyjmują różną postać i odbywają się nie tylko tego dnia, ale i wcześniej, i później.
Lata 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych to początki budzenia się świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Właśnie wtedy zanieczyszczenia zaczęły przeszkadzać rzeszom studentów, których „obudził” senator partii demokratycznej Gaylord Nelson

To on w 1970 roku zaproponował obchody Dnia Ziemi, i tak oto tysiące studentów i uczniów nie poszło do szkół, a kolejne tysiące ludzi do pracy… 22 kwietnia 1970 roku w samym tylko Waszyngtonie na placu zgromadziło się 200 tysięcy ludzi niezgadzających się na degradację środowiska. W całych Stanach Zjednoczonych protestujących było… 20 milionów! Na skalę światową obchody Dnia Ziemi zaczęto organizować jednak dopiero od 1990 roku.
W 2009 roku Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi ustanowiono przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Tegorocznym obchodom Dnia Ziemi w Polsce przyświeca hasło „W kierunku natury”.
W naszej szkole świętowaliśmy przez dwa dni. Otóż 21 kwietnia odbył się konkurs ekologiczny dla klas IV-VI, natomiast 24 kwietnia klasa IV pod opieką p. E. Komańskiej przedstawiła inscenizację na temat ekologii, a także historii oraz idei obchodów Światowego Dnia Ziemi.
Po apelu ogłoszono wyniki konkursów przyrodniczych:
1. Ekologicznego: I miejsce Amelia Frydryk, II miejsce Julia Kosar, III miejsce Wiktoria Jasińska, który zorganizowała p. Edyta Komańska
2. Fotograficznego „Zima wokół nas”: I miejsce Marietta Pisula, II miejsce Wiktoria Jasińska, III miejsce Izabela Łuc oraz wyróżnienie Rafał Piecuch, zorganizowanego przez p. Jana Dżonia
Laureaci konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci roślin doniczkowych.