10.11.2016 r. – Apel z okazji Święta Niepodległości

Jesteś tu: » Strona startowa » 10.11.2016 r. – Apel z okazji Święta Niepodległości

10.11.2016 r. – Apel z okazji Święta Niepodległości

W przeddzień 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole apel poświęcony temu ważnemu wydarzeniu. Program słowno-muzyczny został opracowany przez nauczyciela historii p. Elżbietę Dobosz, przedstawili go uczniowie klasy V i VI.
Uczniowie zastanawiali się nad kilkoma pytaniami:
- Co to znaczy kochać Polskę?
- Czym dla nas jest kraj naszego urodzenia?
- Jakie postawy przyjmują dzisiaj młodzi ludzie wobec swojej ojczyzny?
- Czy czujemy się jeszcze Polakami związanymi z Ojczyzną?

Ale gdyby nasza Ojczyzna mogła przemówić, rzekłaby rzewnie:
...Moja ziemia nasączona jest krwią tych, co za mnie ginęli, tych, którzy walczyli o moje przetrwanie! Między grudkami mej ziemi kryją się prochy wielkich i świętych ludzi.
Kiedyś byłam wielka i dumna. Dlaczego mnie opuszczasz? Dlaczego wyrzekasz się mnie? W pogoni za dobrem?
Bez Ciebie przestanę istnieć, a ty beze mnie będziesz jak dziecko adoptowane przez bogaczy, które ma wszystko oprócz matki i domu.
Dlatego wołam błagalnie: zostań i bądź dumny, że jesteś synem Polskiej Ziemi. Bądź dumny ze swoich wielkich przodków, pomóż mi być znów wielką i niepodległą! Cóż w zamian otrzymasz? Dam ci bukiet polnych kwiatów z moich łąk…
Odpowiedzią na postawione pytania mogą być właśnie słowa popularnej piosenki „Polskie kwiaty”, w zapachu których jest wszystko to, co polskie, gdzie serce tęskni, bo w Polsce jest to, co najpiękniejsze.
Cieszmy się z wolności i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.