10.09.2016 r. - Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

Jesteś tu: » Strona startowa » 10.09.2016 r. - Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

10.09.2016 r. - Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

"Tak mała jest wieczność, że w serce żołnierza
zapada się cała, gdy strzał w je uderza,
lecz Polska nie zmieści się nawet w serc górach,
to my z niej wstajemy, jak ognie w mundurach."...

Kolejny rok i kolejna rocznica. Bohaterskiej obrony odcinka Bykowce – Biała Góra, gdzie przebiegała strategicznie ważna droga. Był 10 września 1939r. Na czele niemieckiej szpicy poruszał się zmotoryzowany oddział rozpoznawczy. Na jego drodze stanął batalion 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z Armii „Karpaty”. W jego skład wchodził m.in. pluton karabinów maszynowych (50 żołnierzy, 4 ckm, 4 rkm) pod dowództwem ppor. Mariana Zaremby.

Okopani polscy żołnierze dopuścili wroga na bliską odległość, po czym otworzyli huraganowy ogień, zadając Niemcom znaczne straty. Niemcy, po otrząśnięciu się, postanowili obejść polskie pozycje. Pod gradem niemieckich kul, obrońcy ponosili coraz większe ofiary. W tej sytuacji na polskich pozycjach padł rozkaz wycofania się. Ppor. Zaremba pozostał jednak na placu boju do samego końca, osłaniając ogniem ckm odwrót swoich żołnierzy. Ranny, po wyczerpaniu amunicji, dostał się do niewoli. Mimo, iż był jeńcem wojennym, został brutalnie pobity, a w końcu zastrzelony przez niemieckiego oficera.

Jak co roku uroczystość zorganizowana została przez Urząd Gminy w Sanoku.
Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz, kompania honorowa Brygady Podhalańskiej z Rzeszowa, Orkiestra OSP z Pakoszówki, harcerze, delegacje szkół i organizacji patriotycznych. Bardzo liczny był udział leśników, ponieważ ppor. Zaremba przed wojną wykonywał właśnie ten zawód.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy składający się z uczniów klasy szóstej: Piotr Łuszcz, Julia Kosar, Kinga Sąsiadek.
Należą Im się szczególne podziękowania nie tylko za poświęcenie czasu wolnego, ale także za wytrwanie do końca uroczystości w palącym słońcu, w połączeniu z ponad półkilometrowym marszem ze sztandarem.

Uczniami opiekował się p. Jan Dżoń.