19.05.2016 r. – „O jeden krok za daleko...” - spektakl teatru „Kurtyna”

Jesteś tu: » Strona startowa » 19.05.2016 r. – „O jeden krok za daleko...” - spektakl teatru „Kurtyna”

19.05.2016 r. – „O jeden krok za daleko...” - spektakl teatru „Kurtyna”

W dniu dzisiejszym nasi uczniowie obejrzeli spektakl profilaktyczny przygotowany przez aktorki krakowskiego teatru „Kurtyna” „O jeden krok za daleko...”
Uroczyście obchodzony dzień patrona szkoły ma być dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, ale dla uczniów zwykłym czasem obecności w szkole. Jedna z uczennic ma jednak inny plan. Chce, aby w ten dzień jej klasa poszła na wagary. Spośród rówieśników wyróżnia ją przekonanie, że przemoc emocjonalna i zastraszanie za pomocą wpisów w Internecie i szkalujących esemesów - to ścieżki do zdobycia szacunku i popularności.

Skupiła wokół siebie grupę kolegów klasowych, którym imponuje lekceważącym stosunkiem do nauki i nauczycieli. Dla potwierdzenia swojej dominacji wśród rówieśników, ma również ofiarę, wobec której testuje swoją bezwzględność i wyższość. Chora na astmę koleżanka jest celem niewybrednych wpisów w Internecie, w cierpieniu i wstydzie znosi swoje przezwisko: „Odkurzacz”.
Śmiały i kompletnie pozbawiony sensu plan, związany z wagarami, tylko po części się udaje. Zdecydowana większość uczniów w klasie rozumie, że nie może złamać ustalonych norm społecznych i nie przyjść do szkoły. To skłania agresorkę i jej koleżanki do histerycznego i tchórzliwego ataku na chorą dziewczynkę, aby chociaż na niej wymusić ucieczkę ze szkoły. Posuwając się do groźby ostatecznego napiętnowania chorej dziewczynki agresorzy osiągają cel. Finał tej sprawy jest tragiczny zarówno dla ofiary, jaki dla prześladowcy.

Spektakl nauczył nas, że uzależnienie od wirtualnego świata gier komputerowych, brak zrozumienia i upośledzenia w wyrażaniu emocji, stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej nie prowadzi do niczego dobrego. W życiu należy kierować się empatią i zrozumieniem.

Dziękujemy za wspaniałe przedstawienie teatralne!