13.10.2009 r. - Wycieczka klas IV-VI do Bóbrki i Żarnowca

Jesteś tu: » Rok szkolny 2009/2010 » 13.10.2009 r. - Wycieczka klas IV-VI do Bóbrki i Żarnowca

Wycieczka szkolna do Bóbrki i Żarnowca

W dniu 13.10.2009 r. uczniowie klas IV – VI naszej szkoły udali się na wycieczkę do Bóbrki i Żarnowca. Aura tego dnia była wyjątkowo niesprzyjająca podróżom. Było zimno, wiał silny wiatr i padał deszcz. Mimo to program wycieczki został po drobnych korektach w pełni zrealizowany.

Przebieg naszej wyprawy wyglądał tak:

1.       Bóbrka, miejscowość w której mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego. To tutaj w 1854 r. zbudowano pierwszą w świecie kopalnię ropy naftowej nazywanej wtedy olejem skalnym. Co ciekawe, kopalnia ta działa nadal. Z Bóbrką związana jest postać Ignacego Łukasiewicza, aptekarza a przede wszystkim wynalazcy lampy naftowej.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili budynek, w którym pracował ten wielki Polak oraz obejrzeli film o jego życiu i działalności. Uczniowie mogli także podziwiać ekspozycję przedstawiającą historię i teraźniejszość przemysłu naftowego.

2.       Żarnowiec – dworek ofiarowany Marii Konopnickiej w 1903 r. przez społeczeństwo polskie na 25-lecie pracy pisarskiej. W 1908 r. w piśmie „Przodownica” została opublikowana „Rota”, która w świadomości Polaków uważana jest za drugi hymn narodowy.

Podczas zwiedzania uczniowie poznali życie i twórczość wielkiej polskiej pisarki. Dowiedzieli się także, jak wyglądało codzienne życie przed ponad stu laty.

W drodze powrotnej czekała nas jeszcze jedna, choć zupełnie innej jakości atrakcja. Był nią posiłek w barze Mc Donald’s w Krośnie.

Do Pakoszówki wróciliśmy pełni wrażeń, bogatsi w wiedzę o wielkich Polakach i patriotach, którzy rozsławili  nasz region i Polskę na cały świat.

Kierownik wycieczki:

Jan Dżoń